Hova tegyük gyermekünket hogy ne érhesse semmilyen probléma?
A kisgyermekek ébrenléti idejükben nézelődnek, játszanak, viháncolnak. A szülők kényelmére és biztonsági okokból készültek a járókák, melyben a kicsik gondtalanul tevékenykedhetnek. A járóka előnye, hogy bárhol felállítható: nappaliban, de akár a kertben is. Könnyű szerkezetes, így könnyen vihető ide-oda a lakás bármely részében. A járókát újszülött kortól is használhatja, de ebben az esetben olyan válasszon, aminek emelhető a fekvőfelülete.
A járóka utazó járóka változatban is kapható, ami az utazóágyak mintájára készült és könnyedén összecsukható.Kis tárolótáskája révén pedig magunkkal vihetjük a nagyszülőkhöz illetve nyaralásokra egyaránt.
Járóka
Akár tud járni, akár pici babáról van is szó, nem tudjuk megkerülni a járóka kérdését. A járóka tulajdonképpen a baba nappali ketrece - nem az ágyában van ugyan, hanem a család többi tagjával, mégis biztonságos körülmények között. A járókán belül szabad tere van a babának, egyúttal jól látni, mit művel. A gyermek - fejlettségi fokának megfelelően - szabadon választhatja meg benne, hogy feláll-e, támaszkodva vagy szabadon jár-e, vagy éppen mászni akar.
Sok járókának az a hibája, hogy túlságosan könnyű és gyakran túl kicsi is. Élénk gyerekek hamar megtanulják, hogyan tudják a túl könnyű járókával a szobát körbeutazni. Túl szűk járókában nem tud a kisgyermek mászni, szinte kényszeríti a gyermeket arra, hogy időnap előtt felálljon és túl sokat álldogáljon.
Ha a szoba nagysága megengedi, vegyük meg a stabil, nagy változatot (legalább 120x120 cm). Még jobb, ha könnyen szétszedhető vagy éppen összehajtható. Ilyenkor ügyelni kell arra, hogy a falakat összetartó alkatrészekhez (csavarok stb.) a gyermek ne tudjon hozzáférni.
Ha a járókának nincsen saját alja, a padló hidege ellen jól megvéd a parafa, gyékény vagy fűzfafonadék alátét; habszivacs nem jó. A kosárfonadékra emlékeztető durva alj a legkedvezőbb a láb fejlődése szempontjából, az egyenetlen felszínen az összes lábizom dolgozik, az egész járóka odébbcsúszását is jól megakadályozza.
A járóka rácsa legyen 70 cm magas, a rács rúdjainak egymástól való távolsága 6,0 és 7,5 cm között, ezen a csecsemő feje biztosan nem fér át. Jó, ha a járókának saját alja van, erre még rakhatunk olyan aljzatot, amilyen tetszik.
Sok járókára játék van szerelve: a legtöbb gyerek nem használja. A zsinóron lógó tárgyak veszélyt jelentenek: ha hosszú a zsinór, megfojthatja magát a gyerek, vagy a végtagot leszorítva elzárhatja a vérkeringést.
Ha a járókát a szabadban állítjuk fel, az aljzatnak a rácsnál oldalirányban mindenfelé nagyobbnak kell lennie, nehogy föld, homok vagy egyéb szennyezés kerüljön be a járókába. A gyermek egészen biztosan megenné ezeket a dolgokat.Figyeljünk oda!